Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Redmi Note 14 Pro 8/256Pre-owned
Black| Official| 128GB
৳0 Tk
The Redmi Note 14 Pro features an immersive display, powerful chipset, and advanced cameras. It delivers top-notch performance and long-lasting battery life for an all-around premium experience, ideal for tech-savvy users.
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
8GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels (FHD+), 395 ppi |
| Dimensions | 162.2 x 75.7 x 7.9 mm |
| Weight | 187 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby) |
| OS | MIUI 15, based on Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, 2G supported |
| Memory | 8GB RAM + 256GB internal storage |
| Main Camera | 108 MP (wide), 8 MP (ultrawide), 2 MP (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP (wide) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 67W fast charging |
| Other Features / Info | IR blaster, NFC, stereo speakers, IP53 splash-proof |



